W roku 2010 Teatr Ziemi Chełmskiej został reaktywowany przez Chełmski Dom Kultury i stał się jedną, z jego form artystycznych. Wznowieniem działalności Teatru była premiera spektaklu „Radcy Pana Radcy” Michała Bałuckiego w reżyserii: Barbary Szarwiło i Sławoja Czarnoty, zrealizowana 23 kwietnia już pod skrzydłami domu kultury. Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz oraz członkowie Teatru Ziemi Chełmskiej złożyli na ręce Chełmskiego Domu Kultury i jego pracowników B. Szarwiło
i S. Czarnoty dorobek ponad stuletniej działalności chełmskiego teatru..

Amatorski ruch teatralny w naszym mieście ma bardzo długą i bogatą tradycję. Po osiemdziesięciu pięciu latach nieprzerwanej działalności, w 1991 roku, Czesław Dopieralski wystawia „Scenariusz na trzech aktorów” Bogusława Schaeffera. Śmierć reżysera w 1992 roku prowadzi do zawieszenia działalności jednego z najdłużej działających teatrów amatorskich w Polsce.

Pierwszą premierę TZCH datuje się na 1906 rok. Przez ten czas aktorzy amatorzy wystawiają ponad 220 sztuk, grają 1000 przedstawień. W działalność miejskiego teatru zaangażowanych przez te lata było ok. 400 osób. Pozostały fotografie, kilka filmów, wspomnienia...

Jesteśmy dumni z naszej tradycji i mamy nadzieję, że podobnie jak nasi poprzednicy jeszcze przez wiele lat będziemy bawić, wzruszać a czasem prowokować naszą publiczność.

Teatr Hesperydy działa w Chełmskim Domu Kultury od 2007 roku. Jest to teatr alternatywny, który wypracował własną ścieżkę poznawania sztuki. Nasze realizacje to nie tylko tradycyjne spektakle sceniczne, ale również widowiska plenerowe z udziałem dźwięku i ognia. Propozycja skierowana jest do gimnazjalistów i młodzieży szkół średnich. Zajęcia realizowane są w dwóch grupach wiekowych: młodszej i starszej. Głównym celem jest rozwijanie umiejętności scenicznych, ale również pokonywanie barier związanych ze stresem, tremą czy wystąpieniami publicznymi. Wspólna praca teatralna wyrabia umiejętność pracy w zespole, pobudza wyobraźnię, wrażliwość, poczucie estetyki. Wzbogaca wiedzę o człowieku, życiu i świecie poprzez przeżywanie, wczuwanie się w role oraz dystansowanie się od emocji kreowanej postaci. Otwiera nowe możliwości kształtowania swojej osobowości, pomaga rozwijać pozytywne cechy charakteru, takie jak tolerancja, życzliwość, otwartość i szczerość. Ponadto kształtują poprawność modulacji głosu, jego siły oraz dykcji.

Osoba prowadząca Elżbieta Dopieralska.

Spektakle Teatru Hesperydy realizowane są zarówno na scenie, jak i w plenerze. Uświetnią każdą imprezę. Zapraszamy do kontaktu.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Please enter name
Please enter e-mail
E-mail is not a valid format
Please enter message

ZNAJDŹ NAS

Dla mediów

Zamieszczony logotyp można wykorzystywać w publikacjach dziennikarskich. Dziennikarzy zainteresowanych innymi materiałami prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 82 563 00 81 - wew. 318 lub pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@chdk.chelm.pl


Pomoc

W zakładce "Aktualności" znajdziecie Państwo najnowsze artykuły dotyczące naszej działalności. Formy artystyczne prowadzone przez Chełmski Dom Kultury znajdują się w menu "Nasze Formy". Osoby zainteresowane wynajmem sal lub pokazami artystycznymi zapraszamy do podstrony "Usługi". Jeśli chcą Państwo zarezerwować lub kupić bilet na nasze wydarzenie kliknij przycisk "Rezerwacja biletów" w głównym menu.

Wszelkie uwagi/problemy dotyczące funkcjonowania strony prosimy zgłaszać na adres: a.adamczuk@chdk.chelm.pl

Uwagi i propozycje

Staramy się trafiać w Wasze gusta, zaspokajając głód również kultury niekomercyjnej - i tu liczymy na Waszą pomoc, sugestie. Chcemy, żeby byli Państwo nie tylko odbiorcami kultury, ale także jej twórcami. To nie slogan - CHDK istnieje i działa po to, by stawać się centrum życia kulturalnego w Chełmie. Bardzo byśmy sobie tego życzyli…

Czekamy na Wasze uwagi i propozycje.

Sala widowiskowa

Ilość miejsc - 504 Posiada dużą scenę z regulowaną głębokością, komfortowe nowe fotele, fosę dla orkiestry symfonicznej. Dysponujemy nowoczesnym oświetleniem teatralno-estradowym (75 punktów świetlnych) oraz rewelacyjnym nagłośnieniem wyrównanym liniowo francuskiej firmy Nexo Geos (konsolety cyfrowe Yamaha Ls9). Na zapleczu sceny znajdują się duże i wygodne garderoby. Sala jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji muzyków oddajemy znakomity fortepian marki Petrof.